Rusya’nın kurucu Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev: Putin darbeyle devrilebilir ya da sonu mezar olur!

Rusya’nın üçüncü haftasına giren Ukrayna işgalinde beklediği başarıyı kazanamadığı iddia edilirken, tepkilerin ve yaptırımların hedefindeki Rusya lideri Putin’in geleceği de tartışma yaratıyor.

“PUTİN BAŞARISIZ OLDU”

Rusya Federasyonu’nun ilk Dışişleri Bakanı olan Andrey Kozirev,”dünyada yalnız kalan, ülkesini sert yaptırımlara maruz bırakan ve Ukrayna’da askeri anlamda başarısız olan” Putin’in ağır bedel ödeyebileceğini söyledi.

Rusya'nın kurucu Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev: Putin darbeyle devrilebilir!Andrei Kozirev, SSCB’nin dağılmasından sonra Yeltsin hükümetinin ilk dışışleri bakanıydı.

Kremlin’de bazı isimlerin darbe planları yapacağına inandığını belirten Kozirev, siyasi geleceğini tehlikeye atan Putin’in darbe yoluyla ya da emekliliğe zorlanarak görevini bırakabileceğini iddia etti.

“RUS ÇARLARI BİLE ÖLDÜRÜLDÜ”

NBC’de yayınlanan röportajında Kozirev, “Birçok Rus çarı öldü, bir çoğu bir şekilde görevden uzaklaştırıldı. Sovyetler Birliği döneminde bile çeşitli yollar vardı. Stalin’in zehirlendiği, Kruşçev’in Kremlin’den çıkarıldığı söylenir. Putin’e karşı büyüyen direnişin ve memnuniyetsizliğin de bir şekilde ortaya çıkacağını düşünüyorum. Rusya tarihi beklenmedik sonuçlarla dolu” diye konuştu.

ABD’DE YAŞIYOR

Şu anda ABD’de yaşayan 70 yaşındaki eski Rus bakan, Ukrayna’da birkaç kent alınsa bile bu savaşta Putin’in zafer kazanmasının imkansız olduğunu belirterek “Çünkü bir halka karşı savaşıyor” diye konuştu.

Putin’in nükleer silah kullanacağını asla düşünmediğini dile getiren Kozirev; Ukrayna harekatının ilk günlerinde de açıklama yaparak, Rus diplomatlarını istifaya davet etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir